פיתוח אפליקציות

עד לפני עשר או עשרים שנה לא לכולם היה טלפון נייד, והיום כל ילד בן 3 כבר יודע מה זה אפליקציה ואיך משתמשים בה. בין אם מדובר בתחום של פיתוח אפליקציות לסלולר ובין אם מדובר בפיתוח אפליקציות לאינטרנט, מדובר בתחום שלם ומורכב הדורש יכולת תקשורת גבוהה של המתכנת עם המחשב. על מנת לפתח תוכנה או יישום מכל סוג יש צורך להבין את הצורה המכנית והסכמטית בה המחשב חושב, ועל ידי שימוש בשפות התכנות הנכונות להסביר למחשב בצורה הסכמטית בה הוא חושב מה אנחנו רוצים ממנו וכיצד אנחנו מעוניינים שהוא יפעל ויתנהג. אפליקציות רבות גורפות רווחים רבים של מיליוני דולרים בשנה, בעוד אחרות אפילו לא מצליחות לפעול כראוי ללא תקלות ובאגים.

מהי אפליקציה?

אפליקציה היא רצף של שורות קוד, יישום או תוכנה למחשב או לטלפון שמיועדים לבצע רצף פעולות מסוים. אפליקציה הוא למעשה מונח שהגיע אלינו מהשפה האנגלית – אפליקיישן – application – שהיא למעשה המילה שמשמעותה בשפה העברית יישום. עם הופעתם של הטלפונים החכמים בשוק לפני כמעט עשור, והיכולת שלהם להכיל ולתפעל אפליקציות ממש כמו במחשב, השימוש במונח זה נהיה מיוחס בעיקר לתוכנות ויישומים המופעלים על גבי הטלפון החכם שלהם, כאשר לכל אפליקציה יש ייעוד ספציפי ומוגדר הממלא פונקציות שימושיות שונות.

פיתוח אפליקציות לאייפון

פיתוח אפליקציות לאייפון הינו מלאכה מורכבת ביותר הדורשת היכרות מעמיקה עם המאפיינים השונים של חברת אפל ומוצריה. ראשית, חשוב לציין כי חברת אפל מאוד קנאית לפרטיות שלה ומונעת התערבות של מוצרים אחרים בעת השימוש במוצרי אפל כגון אייפון או אייפד או אפילו מחשב מאק. על מנת לפתח אפליקציות לאייפון יש צורך להבין את שפות התכנות ואת מנגוני הפריצה של האייפון על מנת לאפשר למערכת ההפעלה המרכזים להבין את האפליקציה ולתת לה לרוץ באופן חופשי. לא רבים יודעים כיצד לעבוד עם אייפון מכיוון שמדובר בתכנות פרטני וספציפי מאוד לעולם הפנימי של חברת אפל.

פיתוח אפליקציות לאנדרואיד

טלפונים חכמים בעלי מערכת הפעלה מסוג אנדרואיד הם למעשה טלפונים חכמים המכילים אפשרויות קוד פתוח. מה שזה אומר למעשה הוא שכל מתכנת המכיר את שפות התכנות ליצירת אפליקציות ופיתוח אפליקציות יכול להיכנס באופן חופשי לטלפון ולשנות את התכנות של מערכת ההפעלה שלה. עקרון קוד פתוח הוא למעשה עקרון שיפור עצמי המאפשר למתכנתים להעתיק קטעי קוד אחד מהשני ולשלבם בטלפונים שלהם וליצור אפליקציות קלות וידידותיות למשתמש המאפשרות השתלבות נוחה ויעילה עם המכשיר ומערכת ההפעלה שלו.

פיתוח אפליקציות לאינטרנט

פיתוח אפליקציות לאינטרנט נפוץ היום באתרים רבים שמעוניינים לתת לגולשיהם ערך מוסף ואפשרויות נוספות לאינטרקציה עם האתר. אפליקציות לאינטרט יכולות להיות משחקים, שעשועונים, חידונים, פרסומות ויישומים שימושיים בהם ניתן להיעזר לכל צורך ומטרה.

שימוש עסקי באפליקציות

אפליקציות מאפשרות אינטרקציה גבוהה ויצירת ערך מוסף גבוה במיוחד אצל הגולש. השימוש העסקי הנפוץ היום באפליקציות הוא למטרות קידום מכירות, פרסום, או מכירת האפליקציה בכסף. השימוש הנפוץ ביותר כיום ביצירת אפליקציות על ידי פיתוח אפליקציות הוא פיזור אפליקציות שימושיות וחינמיות וגריפת רווח ממספר המשתמשים באפליקציה על ידי שידור פרסומות בזמן השימוש. מפתחי אפליקציות שגוררים תנועה רבה כמו וייז הישראלית יכולים לגרוף רווחים רבים על ידי נתינת ערך מוסף רלוונטי לגולש שירצה להמשיך להשתמש בתוכנה זמן רב ככל האפשר, ועל ידי כך להיות חשוף לפרסומות מהמפרסמים השונים שמשלמים למנהלי האפליקציה על מספר החשיפות אותו הם השיגו.